Forum www.rekreacja.fora.pl Strona Główna www.rekreacja.fora.pl
forum Turystyki i Rekreacji na UEK
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Historia arcitektury i sztuki i hotelarstwo pytania
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.rekreacja.fora.pl Strona Główna -> II Rok / 2.I Semestr
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ewelina Gwóźdź



Dołączył: 04 Lis 2009
Posty: 31
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Tarnów

PostWysłany: Czw 17:16, 06 Sty 2011    Temat postu: Historia arcitektury i sztuki i hotelarstwo pytania

to są pytania od starszych roczników
PYTANIA

HOTELARSTWO z Sala

1. Istota i rola hotelarstwa 2. Znaczenie i podział usług hotelowych 3. Hotele kongresowo - konferencyjne 4. Motele i ich ewolucja 5. Podział zadań w hotelu 6. Usługi gastronomiczne 7. Klasyfikacja i kategoryzacja hoteli.8.Opisać usłuygi dodatkowe 9. Funkcje recepcji i jeszcze jakieś pytanie ...(było pieć pytań na grupe ale nie pamietam wszystkich z innej grupy) }

HISTORIA EGZAMIN - z LAskowski

3 zadania z pokazywaniem slajdów
1. Uszeregować w kolejności chronologicznej pokazywane slajdy - pokazane chyba dwa razy i trzeci raz wszystkie naraz
2. Przypisać jakieś miejsce lub nazwisko do slajdu / autor poszczególnych zdjęć/ nazwa obiektu
3. Przypisać do podanych określeń slajd - np malarstwo etruskie, rzymskie pompejskie tablicowe.... malarstwo wazowe

4, Przypisać do podanych nazw w stylu – tradycyjny dom rzymski – slajd z rzutem na niego

Kilkanaście zadań prawda lub fałsz. w stylu " knossos nie ma freskow ukazujacych ludzkie postaci" albo "(jakas tam) katedra w padwie ma dwie zakrystie i zostala wybudowana w stylu (jakims tam)"
Dopasowywanie pojęć do dzieł sztuki itp.

wszystko w stylu dopasowanek, prawda lub fałsz czy ewentualnie podać nazwisko miejscowość, epokę.
Był bonus na 5 pkt i to chyba było dopasowanie dzieła do nazwiska podane były

HISTORIA ĆWICZENIA - Wiśniewski

I jeszcze dla tych co nie zdali albo poprawiają historię ćwiczenia pytania które mi się udało zebrać po wszystkich grupach:

1. Elementy urbanistyczne za czasó Kazimierza wielkiego
2. Rezdyencje XVII - XVIII wieku
3. Postmodernizm
4. Ruch monastyczny
5. Lokacja na prawach niemieckich
6. Secesja i symbolizm w malarstwie
7. Zabudowa Warszawy w Baroki
8. Okresy międzywojnne sztuka
9. Neogotyk i neorenesans
10. Romanizm w Polsce
11. motywy ideologiczne ksztaltowania sie neogotyku w architekturze polskiej. charakterystyka zalozen neogotyku.
12. . kaplica zygmuntowska na tle innych budowli wczesnego renesansu w polsce.
13. sztuka romanska w krakowie.


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Śliwka



Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 218
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pią 20:02, 07 Sty 2011    Temat postu:

Ja mam z kolei pytania sprzed dwóch lat z kolosa drogiego pana Wiśniewskiego i oficjalnie muszę stwierdzić drodzy Państwo, że może być z nami krucho Neutral część pytań się pewnie pokrywa z tymi, które wrzuciła Ewelina, ale ja tam wole tego nie czytać zbyt dokładnie póki co, więc niczego nie usunęłam. Oto one:

1. motywy ideologiczne ksztaltowania sie neogotyku w architekturze polskiej. charakterystyka zalozen neogotyku.
2. kaplica zygmuntowska na tle innych budowli wczesnego renesansu w polsce.
3. sztuka romanska w krakowie.

1. wpływ ruchu monastycznego na średniowieczną architekturę w Polsce
2. neogotyk i neoromantyzm w polsce opisać na wybranych przykładach
3. sztuka w polsce w I połowie XX wieku, głowne nurty opisać

1. Architektura i urbanistyka w czasach panowania Kazimierza Wielkiego.
2. Architektura rezydencjonalna w XVII-XVIII w.
3. Awangarda modernistyczna w architekurze okresu międzywojennego.

1.Malarstwo i rzezba polskiego gotyku
2.Nowe budowle i konstrukcje w polsce w XVI w
3.Porownanie Zamku Krolewskiego w Warszawie z pocztaku XVII w i z konca wieku XVIII

1. wplyw cystersów na rozwoj architektury w polsce w sredniowieczu
2. sarmatyzm w sztuce polskiej
3. malarstwo renesansu- glowne idee i przykłady


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Śliwka



Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 218
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pią 20:28, 07 Sty 2011    Temat postu:

I przepraszam że zawale troche forum, ale znalazłam też odpowiedzi do niektorych, z tym ze sa w ch** długie :] ale pewnie tak tez trza bedzie pisac. No to uwaga, wklejam :

1)motywy ideologiczne kształtowania sie neogotyku w architekturze polskiej.charakterystyka założen neogotyku znalazlam tyle:

1.Budowle neogotyckie budowano na przełomie XIX i XX wieku, w miejsce zniszczonych po wojnie kamienic. Neogotyk polski przypomina zachodnioeuropejski gotyk. Fantazyjne formy, większe okna z witrażami, strzeliste wieże pojawiły się u nas dopiero wraz z neogotykiem. Budynki te pokryte są często miedzią lub blachą. Żeby poznać epokę, z której pochodzi zwiedzany obiekt, wystarczy zwrócić uwagę na układ cegieł w ścianach. Ten materiał budowlany układa się albo dłuższym bokiem, albo krótszym. Krótszy bok nazywany jest główką, a dłuższy wozówką. W gotyckich kościołach stosowano zawsze taki sam układ: główka- wozówka- główka- wozówka. Mury nowsze mają większą cegłę i ułożone są w ten sposób, że jeden rząd stanowią same wozówki, a pod spodem główki. To najprostszy sposób rozróżniania gotyku i neogotyku.
Nawrót do cech stylu gotyckiego panujący od połowy XVIII wieku do początku wieku XX. Ukształtował się w Anglii pod wpływem literatury i starożytnictwa, jako jeden z prądów historyzmu. Nawiązywał formalnie do gotyku ale cechowała go swoboda w posługiwaniu się formami, łączonymi niekiedy z motywami antycznymi i orientalnymi. Styl rozpowszechnił się w architekturze sakralnej a także w wiejskich rezydencjach typu zamkowego i pawilonach w parkach krajobrazowych i budownictwie użyteczności publicznej.

W Polsce styl był dość popularny, wzorowany głównie na gotyku ceglanym w odmianie architekturze angielskiej. Jednymi z najbardziej znanych przykładów są: Zamek w Kórniku, katedra Św. Jana w Warszawie. Styl dotyczy przede wszystkim motywów dekoracyjnych często wręcz „przyklejanych” do murów. Architekci: Antonio Corazzi, Adam Idźkowski, Franciszek Maria Lanci, Friedrich Schinkel.

kierunek w architekturze i sztukach zdobniczych charakteryzujący się nawrotem do form gotyku; występował od ok. poł. XVIII w. do pocz. XX w., zwłaszcza w krajach anglosaskich oraz w północnej i środkowej Europie. Neogotyk ukształtował się pod wpływem literatury preromantycznej i starożytnictwa, jako jeden z prądów estetycznych romantyzmu i historyzmu. Neogotyk wywodził się z Anglii, gdzie formy gotyku nigdy nie zostały zarzucone. W jego rozwoju można wyróżnić dwie fazy: dekoracyjną (ok. 1750-ok. 1840) i strukturalną (ok. 1840-ok. 1900). Pierwsza stanowiła nawiązanie formalne do gotyku, wynikające z przesłanek emocjonalnych i estetycznych, gdyż styl ten kojarzono automatycznie z odległą przeszłością historyczną; cechowała ją swoboda w posługiwaniu się organiczonym zasobem form gotyckich, łączonych niekiedy z motywami antycznymi i orientalnymi. Faza strukturalna odznaczała się pogłębieniem znajomości konstrukcji gotyku, wynikających z rozwoju historii sztuki i konserwacji zabytków. Neogotyk znalazł wyraz w architekturze wiejskich siedzib typu "zamkowego" (rezydencja H. Walpole'a w Strawberry Hill ok. 1750) i pawilonów w parkach krajobrazowych; rozpowszechnił się także w budownictwie kościelnym, znalazł odbicie w dekoracji wnętrznej, meblarstwie i grafice użytkowej.
W architekturze i sztukach zdobniczych XIX wieku nastąpił powrót do form zaczerpniętych ze starożytności i gotyku. Neogotyk trwał od około połowy wieku XVIII do początku wieku XX. Uformował się pod wpływem gotyckiej powieści i badań nad sztuką starożytności i średniowiecza. Najwcześniej pojawił się w Anglii, gdzie tradycja gotyckiego budownictwa była zawsze żywa. Początkowo styl nowego kierunku znalazł odbicie w architekturze siedzib wiejskich i pawilonów budowanych w parkach krajobrazowych. W wieku XIX zaczął być stosowany w obiektach użyteczności publicznej (ratusze, dworce, hale), budowlach architektury sakralnej (kościoły), a również w dekoracji wnętrz, rzemiośle artystycznym, meblarstwie i grafice użytkowej. Ze względu na wiele uwarunkowań narodowościowych i religijnych, neogotyk pełnił różne funkcje, a jego formy w poszczególnych krajach były odmienne. Sięgał do wielu, poznawanych coraz lepiej, wzorów z przeszłości. Uznany był za narodowy styl w Anglii (Parlament w Londynie) i Niemczech (katedra w Kolonii). W architekturze sakralnej w Anglii neogotyk był powiązany z ruchem religijno-moralnej odnowy (działalność teoretyczna oraz architektoniczna Pugina). W architekturze krajów niemieckojęzycznych najmocniejszy był wzorzec katedralny. W Polsce kierunek ten pojawił się u schyłku wieku XIX-tego i był określany neogotykiem nadwiślańskim (Collegium Novum w Krakowie). Nowy styl różnił się od gotyku między innymi : użytym materiałem, układem cegieł, zasadami konstrukcji. O jego charakterze stanowiło raczej zewnętrzne naśladownictwo zaczerpniętych z dawnego stylu form zdobniczych.



sztuka romańska w Krk:
Kościół św. Wojciecha – kościół znajdujący się na Rynku Głównym w Krakowie. Pierwotnie romański, w XVII i XVIII wieku przebudowany w stylu barokowym.

Wedle tradycji w tym miejscu miał głosić kazania św. Wojciech, a na pamiątkę tego wydarzenia miał powstać drewniany kościółek. Podczas badań archeologicznych odsłonięto pod obecną budowlą relikty wcześniejszej, murowanej, z przełomu X i XI wieku. Obecna romańska świątynia powstała w 2. połowie XI lub na początku XII wieku. W 1404 roku, dzięki bp Piotrowi Wyszowi Radolińskiemu, kościół został prebendą uniwersytecką. W 1453 wygłaszał tu swoje kazania Jan Kapistran. Na początku XVII w. budowla uległa barokizacji: podwyższono ściany kościoła, całość budowli nakryto kopułą, wytynkowano romańskie mury oraz wybudowano od strony zachodniej nowe wejście. Przebudową kierowali prof. Walenty Fontana oraz ks. Sebastian Mirosz. W 1711 roku dobudowano zakrystię, w 1778 – kaplicę bł. Wincentego Kadłubka.

Budowla jest jednonawowa, nakryta eliptyczną kopułą, z prosto zamkniętym prezbiterium. Do nawy przylegają dwie nisze (pastoforia). Od północy do kościoła przylega zakrystia w formie zbliżonej do półkolistej absydy, od południa – prostokątna kaplica Kadłubka. Do wnętrza świątyni prowadzi późnobarokowy portal (2. połowa XVIII). Wyposażenie wnętrza jest barokowe, z ok. połowy XVIII wieku. W ołtarzu głównym znajduje się XVII-wieczny obraz z Matką Bożą Większą. Kopuła jest współcześnie polichromowana przez Eugeniusza Czuhorskiego. W tęczy wisi XV-wieczny krucyfiks. Kaplica ma sklepienie kolebkowe z lunetami, znajduje się w niej obraz Kadłubka przypisywany Szymonowi Czechowiczowi.

W podziemiach kościoła znajduje się ekspozycja związana z historią Rynku.

Kościół św. Idziego - kościół dominikanów, znajdujący się tuż pod Wawelem przy ulicy Grodzkiej w Krakowie.

Tradycja mówi, że został on wybudowany w końcu XI w. przez księcia Władysława Hermana jako dziękczynienie po urodzeniu się jego syna Bolesława Krzywoustego, które mieli zawdzięczać modłom i darom zanoszonym do prowansalskiego opactwa St. Gilles. Pod obecnym kościołem gotyckim nie odnaleziono jednak żadnych reliktów romańskich, a trudno oczekiwać, iż świątynia fundowana z takich powodów, byłaby drewniana. Z tego powodu część badaczy skłania się ku przypuszczeniu, że pierwotnie wezwanie św. Idziego nosił dzisiejszy kościół św. Andrzeja, a pierwszym budynkiem na tym miejscu była świątynia gotycka.

Kościół gotycki został zbudowany w pierwszej połowie XIV w. Początkowo znajdował się pod patronatem benedyktynów, potem dominikanów. Z czasem budowla obrosła szeregiem przybudówek, z których dużą część rozebrano w XIX w.

Kościół, ceglany, ma bardzo prostą, jednonawową formę. Wewnątrz znajdują się stalle z różnobarwnych marmurów, wapienia pińczowskiego, piaskowca i alabastru. Jest to pozostałość po nagrobku św. Jacka z jego kaplicy w kościele dominikanów (wykonanym w XVI w. przez Jana Michałowicza z Urzędowa). Odremontowany pod kierownictwem o. Adama Studzińskiego w latach osiemdziesiątych XX wieku. Na placu przed kościołem znajduje się Krzyż Katyński (1990).

Bazylika Świętej Trójcy w Krakowie – zabytkowy kościół położony w centrum Krakowa, przy ul. Stolarskiej, połączony z konwentem dominikanów. Dominikanie, z św. Jackiem na czele, przybyli do Krakowa z Bolonii w 1222 roku. Sprowadził ich krakowski biskup Iwo Odrowąż, który oddał dominikanom częściowo drewniany, częściowo murowany kościół parafialny Św. Trójcy, przenosząc parafię do nowego kościoła Mariackiego. 12 marca 1223 roku kościół został konsekrowany.

Nowy, gotycki kościół oraz klasztor dominikanie zaczęli wznosić po najeździe Tatarów w 1241 roku. Pierwotnie była to trójnawowa hala, którą następnie, na przełomie XIV i XV wieku, przebudowano na kościół bazylikowy.

Kres świetności kościoła położył straszliwy pożar Krakowa w 1850 roku. Wypaliło się całe wnętrze z wyjątkiem niektórych kaplic, runęło sklepienie nawy. Natychmiast po pożarze przystąpiono do kompleksowej rekonstrukcji świątyni. Prace trwały w latach 1850-1884, a kierował nimi architekt Teofil Żebrawski. W tym czasie powstał obecny ołtarz główny, stalle oraz konfesjonały. Po odbudowie, w roku 1884, kościół konsekrowano.

Od 1957 roku kościół posiada godność bazyliki mniejszej. Dziś kościół św. Trójcy jest trójnawową gotycką świątynią ceglano-kamienną, wzniesioną w charakterystycznym dla Krakowa systemie filarowo-skarpowym, z wydłużonym prezbiterium zakończonym prostą ścianą.

W kościele, obok ołtarza głównego, pochowany jest książę Leszek Czarny, zmarły w roku 1288. W prezbiterium kościoła znajduje się też brązowa płyta wybitnego humanisty Filipa Kallimacha, zmarłego w 1496 roku, a wykonana według projektu Wita Stwosza.

Organy wybudowała w 1890 roku firma Braci Rieger z Jägerndorfu jako opus 756. Instrument posiada 30 głosów, mechaniczną trakturę gry i pneumatyczną trakturę rejestrów. Jest cennym i interesującym przykładem romantycznego budownictwa organowego, zachowując przy tym do dziś swoją pierwotną koncepcję brzmieniową. Najbardziej godną uwagi jest kaplica Św. Jacka, o której można powiedzieć, że należy do najwybitniejszych dzieł sztuki w Polsce. W niej znajdują się szczątki świętego. W XVIII wieku ozdobił ją stiukami Baltazar Fontana, a polichromię wykonał Karol Dankwart. Znajdują się tam też sceny z życia św. Jacka namalowane przez Tomasza Dolabella.

Drugą ciekawą kaplicą jest kaplica św. Dominika Myszkowskich, ufundowana w roku 1614. Znajduje się ona jako przedostatnia w bocznej, prawej nawie. Jest specyficzna i łatwa do rozpoznania, ponieważ można w niej zobaczyć galerię rodziny Myszkowskich. Są to rzeźbione postacie rodu wewnątrz kopuły. Tę kaplicę łatwo rozpoznać z zewnątrz, ponieważ jest ona udekorowana boniowaniem. Do budowy wykorzystano szlachetny srebrzystoczarny marmur, kolumny są w kolorze delikatnego, złamanego różu, a elegancję podkreślają białe rzeźby.

Inną godną wspomnienia kaplicą jest barokowa kaplica Różańcowa, gdzie pochowano matkę i brata króla Jana III Sobieskiego, zwycięzcy spod Wiednia.

Kościół świętego Andrzeja – kościół klarysek wybudowany w stylu romańskim, znajdujący się na krakowskim Starym Mieście, przy ulicy Grodzkiej 54. Kościół św. Andrzeja zachował do dziś pierwotną bryłę romańską. Ma on charakter obronny. Jest dwuwieżową bazyliką typu saskiego, złożoną z krótkiego (jednoprzęsłowego) trójnawowego korpusu, transeptu oraz prezbiterium zamkniętego apsydą. Prezbiterium odgradzało od nawy lektorium. Kamienne mury tworzą głównie naprzemienne warstwy wapienia i piaskowca. Nad nawami wznosiły się empory, które obiegając wnętrza wież kończyły się w bocznych ramionach transeptu. Nawę środkową od bocznych odgradzają filary arkadowe (pochodzące raczej z okresu baroku), związane z lizenami u ścian bocznych, w tęczy i przy ścianach obu wież. Fasada zachodnia uwieńczona jest dwoma, u podstawy czworokątnymi, wyżej ośmiobocznymi, wieżami z biforiami. Wraz z triforium u szczytu centralnej części fasady okna te kontrastują z ciężką masą części dolnej, w której znaleźć można jedynie otwory strzelnicze (i ślad po zamurowanym pierwotnym portalu). Zewnętrzne ściany prezbiterium i apsydy są oplecione lizenami i zwieńczone fryzem arkadowym, co wzbogaca surową bryłę świątyni. Kontrastuje z romańską bryłą gotyckie oratorium oraz barokowe hełmy wież. Wnętrze posiada obecnie bogaty wystrój barokowy, choć odnaleziono także fragmenty średniowiecznych malowideł. W północnej wieży na wysokości I piętra znajduje się wyryty w kamieniu podpis XII-wiecznego muratora[1].

W klasztorze klarysek przy kościele przechowywane są najstarsze figurki jasełkowe, pochodzące z początku XIV wieku. Zostały ofiarowane prawdopodobnie przez Elżbietę, siostrę króla Kazimierza Wielkiego[1].



Architektura i urbanistyka w czasach panowania Kazimierza Wielkiego.

Architektura:
Reforma państwa przeprowadzona w XIV wieku umożliwiła finansowanie wielu inwestycji tego okresu. Dużą rolę odegrał mecenat królewski. Okres rządów Kazimierza Wielkiego (1333-1370) to czas największego rozkwitu architektury gotyckiej w Polsce.

Architektura gotycka w Polsce opiera się na budownictwie ceglanym. Ściany pełnią rolę konstrukcyjną, wzmocnione skarpami, wraz z masywnymi filarami, podtrzymują sklepienia. Bryła pozbawiona dekoracji rzeźbiarskiej, zdobiona jest blendami, których jasny zazwyczaj kolor odcina się od czerwieni muru. To zestawienie kolorystyczne wykorzystano także do dekoracji sklepień, pozostawiając ceglane żebra na tle tynkowanej powierzchni podniebienia.
Do zdobienia elewacji używano także cegły glazurowanej.

W Małopolsce budowle wznoszono z cegły z zastosowaniem ciosów kamiennych do wykonania detali. Kościoły budowane na tym terenie są często dwunawowe. Najczęściej stosowano także dwudzielne okna i portale.

Wyróżniamy 2 typy kościołów gotyckich:
a) halowy np. NMP w Gdańsku (największy kościół gotycki w PL i największa ceglana świątynia Europy z okresu średniowiecza. Jest to trójnawowa hala przecięta trójnawowym transeptem. Nawy przykrywają bardzo bogato rozczłonkowane sklepienia kryształowe i gwieździste. Od zachodu do świątyni przylega potężna wieża dzwonna.
b) bazylikowy np. NMP w Krakowie (ceglana bazylika z detalami z ciosów kamiennych. nawy korpusu przykryto sklepieniami krzyżowymi. Przęsła prezbiterium otrzymały sklepienia gwieździste. Fasadę flankują dwie wieże. Wewnątrz kościoła znajduje się cenny, gotycki ołtarz, dzieło Wita Stwosza.

Urbanistyka:
Istniejące grody usamodzielniały się otrzymując nowe prawa lokacyjne (najczęściej na prawie magdebuskim). Obszar miast dzielono siatką zazwyczaj prostopadłych ulic na działki tworząc układ szachownicy. Fasady domów wieńczono schodkowymi lub trójkątnymi szczytami. Centralnym miejscem był duży rynek, na którym budowano symbol władzy miejskiej – ratusz. W narożniku natomiast umieszczany był kościół. Wokół ratusza skupiały się budynki związane z funkcjonowaniem miasta tj. sukiennice, budynek wagi miejskiej, kramy kupieckie. miasto otaczały mury obronne, czasem pochodzące jeszcze z czasów romańskich. Prowadzące do miast bramy poprzedzano w okresie późnogotyckim barbakanami połączonymi z nimi szyją.

Przykłady:
Zamki gotyckie w: Chęcinach, Ojcowie, Kazimierzu Dolnym, Malbork.
Mury obronne i bramy miejskie w: Krakowie z Bramą Floriańską i Barbakanem, Sandomierzu.
Ratusze w: Toruniu, Wrocławiu, Gdańsku, Szczecinie.
Kamienice miejskie: Dom Długosza w Sandomierzu, Dom Kopernika w Toruniu, Collegium Maius w KrK (najstarszy budynek UJ)



Klasycyzm na ziemiach polskich XVIII wiek - styl wzorujący się na formach architektury starożytnej ( głównie RZYM GRECJA) - miał być reakcją - negacją na przepych architektury barokowej i rokoko.
Główne cechy to:
- stosowanie porządków atchitektury antycznej
- nowe zasady projektowania miast ( arterie czyli wielkie place)
- budowle wznoszone na planie koła bądź prostokatu
- mało zdobnictwa i dekoracji
przykład to Zespół Pałacowo Parkowy w warszawskich Łazienkach(powstałe z inicjatywy S.A. Poniatowskiego , budnyki takie jak Pałac na wyspie , Teatr na wyspie - bo w klasycyzmie budowano budynki do użyteczności publicznej), Łazienki miały charakter muzealny
Rzeźba to głównie budynki o tematyce mitologicznej
Malarstwo - portrety królów Bacciarelli"Jan Olbracht"
Sztuka klasycyzmu jest wykładnikiem ideologii oświecenia (poszukiwanie prawidłowości / Kartezjusz racjonalizm)



Kaplica Zygmuntowska na tle innych budowli wczesnego renesansu w Polsce.

Budownictwo sakralne w pierwszym okresie renesansu ogranicza się do kaplic dobudowywanych do istniejących już kościołów gotyckich. Prawdziwym przełomem było jednak wzniesienie kaplicy Królewskiej - zwanej obecnie Zygmuntowską, z polecenia króla Zygmunta I Starego, przez zespół włoskich artystów realizujących projekt Bartolomea Berrecciego w latach 1519-1533( Jan Cini ze Sieny, Jan Maria Padovano). Nakryta kopułą, z zewnątrz pokrytą złoconą łuską z fundacji Anny Jagiellonki.
Jest to pierwsza w pełni renesansowa budowla w Polsce o bogatym programie ideowym. Kaplica na planie centralnym zamknięta kopułą wspartą na bębnie z latarnią. Prosta kompozycja z zewnątrz kaplicy, określona została jako zespół czterech brył geometrycznych, spiętrzonych w trzech kondygnacjach. Występują pilastry w tzw. porządku spiętrzonym, który jest typowym antycznym motywem rzymskim i występuje np. w Koloseum.
Kaplica ta stała się wzorem dla kolejnych, renesansowych i manierystycznych mauzoleów biskupich, stawianych przy Katedrze na miejscu wcześniejszych kaplic gotyckich - Piotra Tomickiego, Samuela Maciejowskiego, Andrzeja Zebrzydowskiego, Filipa Padniewskiego. Niektóre średniowieczne ołtarze, wśród nich także ołtarz główny, ustąpiły miejsca nowym, renesansowym. W XVI wieku powstało również wiele nagrobków przede wszystkim królewskich i biskupich oraz epitafiów. W pierwszych latach renesansu przebudowano gotyckie lub rozpoczęto budowę zamków w: Szydłowcu, Drzewicy, Ogrodzieńcu, Pieskowej Skale..



i wiem, że to niemożliwe, ale trza się przyłożyć, bo poprawkę rok temu mieli ustną. HAVE FUN xxx


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
natashka12



Dołączył: 21 Gru 2009
Posty: 124
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Nie 11:32, 09 Sty 2011    Temat postu:

Nie lubię tego

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bii



Dołączył: 26 Paź 2009
Posty: 84
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 23:48, 09 Sty 2011    Temat postu:

fuck;/ pewnie większości z nas nawet go egzaminu z historii nie dopuści ;/

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mkotodelasto



Dołączył: 26 Paź 2009
Posty: 268
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pon 11:46, 10 Sty 2011    Temat postu:

ale nie trzeba miec napierw zaliczenia zeby isc na egzamin...tak przynajmniej wykladowca mowil

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ewa



Dołączył: 10 Paź 2009
Posty: 377
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: zabierzów

PostWysłany: Pon 11:52, 10 Sty 2011    Temat postu:

o.O to ciekawe Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mkotodelasto



Dołączył: 26 Paź 2009
Posty: 268
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pon 12:01, 10 Sty 2011    Temat postu:

tak chyba mówił na 1 wykladzie.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tadakimasu



Dołączył: 23 Paź 2009
Posty: 109
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 13:16, 10 Sty 2011    Temat postu:

Laskowski mówił że nie trzeba mieć zaliczenia. Bo na ćwiczeniach materiał nie jest zwiazany z wykładem... Tak i tak będzie sajgon... Nie wiem co gorsze. Wiśniewski na miłego gościa nie wygląda... I te jego śmiechy hahy gdy mówi o komunie/socjalizmie xD Nie wiem o co mu chodzi (Co w tym śmiesznego Razz)

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jur.
Starosta


Dołączył: 12 Paź 2009
Posty: 304
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 15:15, 12 Sty 2011    Temat postu:

ja tez kiedys cos wynazalam z hotelarstwa, moze sie powtorzyc, ale wklejam wszytsko Smile


1. cechy i istota hotelu
2. uslugi gastronomiczne
3. klasyfikacja i kategoryzacja hoteli w Polsce
4. hotele konferencyjne
5. organy hotelu i ich cele

1. cechy i istota hotelarstwa
2. rola hotelarstwa w turystyce
3. cechy, istota, geneza moteli
4. funkcje recepcji
5. rola uslug dodatkowych w hotelarstwie (cos w twn desen)

- obiekty konferencyjne i biznesowe
- organy obiektu hotelowego i ich funkcje
- kategoryzacja i klasyfikacja hoteli w Polsce

1)istota i cele hotelarstwa
2) rodzaje śniadań i typy placówek gastronomicznych w hotelu
3) kooperacja
4) hotele spa&wellness
5) zadania służby pięter i ochrony hotelu


4) hotele spa&wellness

Hotele spa & wellness termin ten nie ma w literaturze jednoznacznej wykładni. Termin SPA czyli sanitas per Adua (zdrowie przez wodę), oznaczał zawsze miejscowość posiadającą źródła wód mineralnych i związaną z niemi ofertę leczniczą. Obecnie coraz częściej określa się tak hotel z rozbudowaną częścią rekreacyjną – basenami, wodnymi masażami, usługami balneologicznymi. Spa to nie tylko zabiegi pielęgnacyjne i relaksujące ale przede wszystkim zabiegi wspomagające zdrowie i urodę, które wykorzystują działanie wody na organizm (zapewnia ona relaks i eliminuje stres). Pojęcie Spa coraz częściej występuje ze słowem wellness.

Wellness pochodzi od dwóch wyrazów wellbeing i fitness, jako podejście do życia , wellness rozwinęlo się w Ameryce przed 30 laty, a myślą przewodnią tego założenia jest przekonanie że do szczęśliwego zycia potrzebna jest harmonia zdrowia mentalnego, fizycznego i psychicznego. Taka filozofia życia przyświecała ludzią od dawna, jednak dopiero w 1959 r dr Halbert Dunn nazwał ja w ten sposób po raz pierwszy. Obecnie pod pojęciem wellness rozumie się przede wszystkim zabiegi terapeutyczne polepszające cielesne, duchowe, psychiczne samopoczucie człowieka.
Usługi oferowane w ramach Spa&wellness traktowane są łącznie. Rozumie się przez nie szeroka paletę usług i metod podnoszących i harmonizujących sprawność fizyczna i duchowa człowieka. Obejmuje 7 elementów:

Uroda – leczenie i pielęgnacja twarzy peeling, oczyszczenie skóry i całego ciała w celu nadania mu ładniejszego wyglądu.

Harmonia- stosowanie masaży, które wykorzystują uzdrowicielską siłę tkwiąca w organizmie człowieka. Smarowanie, masowanie naciskanie ciała.

Równowaga- między zdrowiem fizyczny a psychicznym, zabiegi przynoszące ulgę, odprężenie, polepszające samopoczucie. Fitness uprawianie sportu, treningi jogi, medytacja.

Witalność i natura - energia życiowa która przepływa przez ciało człowieka, jest podstawą siły, wytrzymałości, zdrowia. Można ją wzmocnić poprzez trening sportowy. Jeśli towarzyszy temu święże powietrze i piękna okolica to pozwala zagwarantować klientowi dobre samopoczucie.

Woda- kąpiele termalne, hydromasaże, sauny. Pomagają uspokoić zmysły, zrelaksować ciało, zrównoważyć harmonię ciała i ducha. Różne produkty naturalne: wyciągi z alg, lecznicze błoto. Pozwalają odnowić skóre i oczyścić ciało z toksyn, wzmacniają układ odpornościowy, relaksują.

Wyżywienie- jest czymś więcej niż tylko smaczną i zdrową żywnością. Dzięki doskonałemu zapachowi i zdrową żywnością. Dzięki doskonałemu zapachowi i świeżym dodatkom konsumpcja potraw stanowi duża kulinarna przyjemność, co pozytywnie oddziałuje na ciało i psychikę.

Oferta odnowy biologicznej obejmuje szeroki wachlarz zabiegów i terapii najpopularniejsze to:
Peeling, masaże, hydroterapia, balneoterapia, krioterapia, helioterapia, sauna, fitness, joga, body detox, oczyszczanie ciala, fango, aromaterapia, muzykoterapia, fototerapia, talassoterapia.

Obecnie usługi Spa&Wellness proponuja zarówno obiekty turystyczne jak i nastawione na ruch biznesowy – org, konferencji, zjazdów, szkoleń, sympozjów.


4. funkcje recepcji


I Recepcja.
1. Kierownik recepcji:
- czuwanie nad prawidłowością świadczonych usług
- ścisła współpraca z działem marketingu
- analiza działalności eksploatacyjnej
- sporządzanie statystyk
- kontrola prowadzonych przez recepcję dokumentacji
- kontrola ewidencji rozmów telefonicznych
- kontrola realizacji usług dodatkowych
- uzgadnianie warunków i zasad przyjęć grup turystycznych
- współpraca ze służbą piętrową
- współpraca z działem gastronomii
- opracowanie planu szkolenia i doszkalania pracowników
- przestrzeganie czasu pełnienia dyżuru w mundurze przez pracowników
- kontrola przestrzegania zasad BHP
- sporządzanie grafików
- kontrola depozytów
- materialna odpowiedzialność za powierzone mienie
- kontrola stanu książeczek zdrowia pracowników

2. Dysponent.
- podlega kierownikowi recepcji
- przyjmowanie gościa, meldowanie
- obciążanie gościa za pobyt
- współpraca ze służbami piętrowymi
- współpraca z gastronomią hotelową (lista śniadań, rezerwacje, życzenia i skargi)
- udzielanie informacji
- doręczanie korespondencji oraz pomoc w załatwianiu spraw celnych
- sporządzanie dokumentacji, raportów fiskalnych
- prowadzenie książki przekazywania dyżurów
- całodobowe przyjmowanie rezerwacji
- nadzorowanie pracy służby parterowej
- pracuje w umundurowaniu
- ponosi materialną odpowiedzialność za to co zostało mu powierzone
- wykonywanie dodatkowych czynności wymienionych przez kierownika

3. Recepcjonista Kasjer Hotelowy.
- podlega kierownikowi recepcji
- wystawianie rachunków i przyjmowanie należności
- wystawianie faktur
- obciążanie gości innymi należnościami
- sporządzanie raportów kasowych
- wykonywanie wydruków z kasy hotelowej
- prowadzenie rejestracji i korekt

4. Kasjer Walutowy.
- skup walut od gości
- zmiany kursów
- wystawianie kwitów
- dokumentacja
- umundurowanie
- przestrzeganie tajemnic służbowych i państwowych
- odpowiedzialność materialna za operacje finansowe

5. Recepcjonista Klucznik.
- wydawanie i odbieranie kluczy
- informowanie gości o ofercie hotelu
- książka budzenia
- książka różnych zleceń
- bieżący grafik wolnych pokoi
- współpraca ze służbami parterowymi
- przyjmowanie korespondencji do gości
- umundurowanie
- dokumentacja


Kooperacje hotelowe
Organizacje skupiające niezależne hotele, których celem jest dobrowolna współpraca miedzy przedsiębiorstwami umożliwiająca uzyskanie przez ich członków korzyści wynikających z działania na większą skalę a także efektu synergii.Firma zachowuje gasp samodzielność i niezależność w podejmowaniu decyzji. Wspólnie wykonują określone funkcje mp.zakup.produkcja sprzedaż, marketing. Stowarzyszenie nie może koncesjonować hoteli. Łańcuchy tej grupy określane są mianem klubów. Członkowstwo w niektórych może być odnawiane corocznie. Przynależność do konsorcjów jest dobrowolna ,strający się o członkostwo muszę się zgłaszać poprzez noty pisemne do konsorcjum. Zazwyczaj są to 4 etapy: wysłanie listu motywacyjnego na specjalnym formularzu, który zawiera informacje o właścicielu jego hotelu i specyfikę usług świadczonych w hotelu, zarząd otrzymuje formularz, po otrzymaniu pozytywnego wyniku otrzymujemy kontrakt , podpisanie kontraktu i odesłanie do konsorcjum z należnymi płatnościami. Niektóre konsorcja określaja standardy których spełnienie jest warunkiem członkostwa.
Formy kooperacji
-związki- uczestnictwo całkowicie dobrowolne, nie ogranicza samodzielności i niezależności poszczególnych przedsiębiorstw hotelowych
- systemy franchisingowe
-kooperacje w ścisłym tego słowa znaczeniu- obejmuje wszystkie porozumienia i związki, których celem jest racjonalizacja kosztów i polepszenie dzięki wspólnej realizacji ,efektywności określonych funkcji. Obejmuje ona następujące fazy:
Wymiana informacji i doświadczeń, organizacja wspólnego zaopatrzenia, wyodrębnienie i współpraca w zakresie realizacji większej liczby funkcji (zakup,sprzedaż,marketing,szkolenie), prawne wyodrębnienie instytucji zarządzającej kooperacją. W tej kooperacji uczestnicy mają wpły na działalność poszczególnych partnerów
Obszary współpracy- centralny zakup produktów (duże parie, zniżki,ominiecie pośredników,zapłata w późniejszym terminie, rabaty,uproszczenie systemu rozliczen )
Koordynacja i ujednolicenie działalności marketingowej, stworzenie centralnych systemow rezerwacjoi, połączenie sił z zachowaniem niezależności,


Rola hotelarstwa w turystyce
Hotelarstwo spełnia na rynku turystycznym ogromną rolę- jest najważniejszym sektorem przemysłu turystycznego. Ogólnie rzecz biorąc hotelarstwo pełni na rynku rolę czynną i bierną.
Funkcja bierna polega na tym, że hotelarstwo świadcząc usługi obejmujące oddawanie do dyspozycji turystów pokoi, mieszkań, miejsc w pokojach, oferując usługi gastronomiczne i dodatkowe warunkuje rozwój turystyki. Bez tych usług rozwój nie byłby na szerszą skalę możliwy.
Funkcja czynna polega na stymulowaniu rozwoju ruchu turystycznego.
Usługi hotelarskie zwykle są świadczeniami cząstkowymi wchodzącymi w skład megaproduktu oferowanego przez regiony turystyczne. O jakości i atrakcyjności produktu obszarów recepcji turystycznej decyduje nie tylko ich ciekawy krajobraz czy jakość usług turystycznych i rekreacyjnych ale także standard usług oferowanych przez infrastrukturę turystyczną, w szczególności bazę hotelową.
Turyści wybierając miejscowość na docelowe miejsce odpoczynku kierują się nie tylko atrakcyjnością przyrodniczą lecz także standardem usług świadczonych przez hotele (wielkość pokoi, wyposażenie, jakoś obsługi, funkcjonalność hotelu, stan sanitarny, estetykę pomieszczeń, zewnętrzne elementy zagospodarowania itd)
Rola hotelarstwa w obsłudze jest znacznie ważniejsza na obszarach które oferują zimowe produkty turystyczne (np. Włochy, Francja, Szwajcaria, Austria) gdyż w okresie zimowym dzień jest znacznie krótszy a turyści spędzają więcej czasu w pokojach hotelowych, niż w okresie letnim. W celu podniesienia atrakcyjności oferty touroperatorzy proponują klientom kuligi, zabawy przy ognisku czy bale przebierańców. Dłuższy czas przebywania w hotelu klientów oznacza większe znaczenie jakości usług oferowanych przez hotel.
Hotelarstwo odgrywa ważną rolę w obsłudze ruchu turystycznego gdyż zaspokaja podstawowe potrzeby takie jak potrzeby fizjologiczne, snu, żywieniowe, ale także te wyższego rzędu (np. usługi salonów piękności, klubów fitness, kasyn). Pozwala także w sposób atrakcyjny zagospodarować czas wolny.
Przychody z hotelarstwa stanowią około 43% ogólnej wartości usług turystycznych.
W Polsce w 2004r. branża hotelarska zajmowała 6 pozycję pod względem rentowności netto wśród wszystkich sektorów gospodarki polskiej.


Służba ochrony hotelu- polega na zapewnieniu gościom hotelowymi ich rzeczom bezpieczeństwa; służba o.h. jest zobowiązana do podejmowania działań ,aby uchronić hotel przed grabieżami , przestępstwami.
Działalność s.o.h. powinna zmierzać do stałego podnoszenia poziomu bezpieczeństwa , zmniejszania strat.
FUNKCJE:
-opracowanie procedur reagowania w czasie wystepowania syt. nadzwyczajnych
-kontrola obiegu kluczami
-kontrola zamków
-kontrola systemów alramowych
-ochrona informacji
- telemonitoring obiektu


Hotele konferencyjne i biznesowe-

H.K muszą przede wszystkim działać szybko i sprawnie . kierownictwo powinno mieć jasno wytyczone cele i procedury, według których ma działać aby zaspokajać wszystkie potrzeby klientów. Bardzo ważna jest komunikacja i zrozumienie nie tylko między poszczególnymi departamentami hotelu ale i zwykłymi pracownikami.

Hotele to powinny spełniac określone wymagania w zakresie:

- lokalizacji
-oferty usługowej
- pomieszczen konferencyjnych
-technik medialnych
-wyposarzenie pokoi
-usług gastronomicznych
-uslug slużących zagospodarowaniu wolnego czasu
-obsługi konferencji
- fachowych kompetencji personelu hotelowego

Pomieszczenia konferencyjne – rozplanowanie i aranżacja powinny umożliwiać przeprowadzenie spotkań w róznej formie..
Stosuje się przesuwane ściany, obrotowe tablice, dobra izolacja od dźwięków, klimatyzacja., dobry system oświetlenia – przyciemnienia. Duże foyer , przyleganie do tarasów i ogrodów.

Urządzenia medialne:
Projektor, wideo konferencja, ksero, kabiny dla tłumaczy, bezprzewodowy Internet, dobre nagłośnienie, system wizyjny, prezentacje obrazów komputer, magnetowid tuner TV, odtwarzacz DVD , przeźrocza, tablica samokopiująca.

Pokoje musza być inaczej wyposażone niż w hotelach kurortowych, powinny posiadac wydzieloną cześć w której goście mogą wykonywać prace – biurko, oświetlenie, ergonomia. Środki komunikacji telefon- kilka lini, fax, poczta głosowa, laptop, Internet. Klimatyzacja oddzielone pomieszcze będące sypialnia w ciągu dnia, sejf.

Gastronomia
inna niż w reszcie hoteli- urozmaicone pożywienie w niewielkich porcjach, obsługa sprawna i nieskomplikowane wydawanie posiłkow. Części gastronomiczne przestronne i pojemne zróżnicowane i duże, latwe warunki nawiązywanie kontaktów, organizacja imprez.

Usługi towarzyszące

Sauny, baseny, kręgielnie, urządzenie fitness, gabinety masażu itp.


[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jur.
Starosta


Dołączył: 12 Paź 2009
Posty: 304
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 19:59, 14 Sty 2011    Temat postu:

hmm, a czy ktos ma zamiar opracowac te pytania na kolosa do wisni co tu sa? i chciałby się tym podzielic np? Very Happy

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
M.Z.



Dołączył: 10 Paź 2009
Posty: 150
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Nie 19:53, 16 Sty 2011    Temat postu:

jur. napisał:
hmm, a czy ktos ma zamiar opracowac te pytania na kolosa do wisni co tu sa? i chciałby się tym podzielic np? Very Happy


buahaha Very Happy widzisz te dzikie tlumy?Very Happy


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jur.
Starosta


Dołączył: 12 Paź 2009
Posty: 304
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 20:42, 16 Sty 2011    Temat postu:

hahahaha, nooo !
szaaał ! nie moge sie odgonic od chetnych ;D


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ewa



Dołączył: 10 Paź 2009
Posty: 377
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: zabierzów

PostWysłany: Nie 21:37, 16 Sty 2011    Temat postu:

ja chciałam, ale mój zapał szybko minął jak tylko otworzyłam tą głupią książke..

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jur.
Starosta


Dołączył: 12 Paź 2009
Posty: 304
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:37, 16 Sty 2011    Temat postu:

MASZ KSIAZKE?! ;ooo

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.rekreacja.fora.pl Strona Główna -> II Rok / 2.I Semestr Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin